Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

Povinná volební účast

To je téma, které se v souvislosti s opětovnou nízkou účastí voličů objevuje aktuálně v médiích. Podle mě volební zákon vyžaduje změnu, ale úplně jinou. Za prvé zavést kvórum přinejmenším pro volby do senátu a volby do Europarlamentu. Jakmile by volený uchazeč nebyl volen dostatečným počtem oprávněných voličů, jeho křeslo by zůstalo neobsazené. Tím by se do šesti let zřejmě Senát zrušil, když by celý zůstal prázdný, což je věc, po které už občané dlouho volají a která by si minimálně zasloužila referendum. Když může být kvórum překážkou pro závaznost výsledků referend, tak by mělo být překážkou i pro ostatní volby. Dopad, jaký může mít výsledek referenda prohlasovaný malým počtem voličů je stejný jako dopad rozhodnutí politiků zvolených malým počtem voličů.
Druhá změna, jak dosáhnout vyšší volební účasti, by mohla být nikoliv zákonná povinnost volit, ale odměna za účast ve volbách formou např. slevy na dani z příjmů. Klidně současnou slevu na poplatníka rozdělit na půl s tím, že na půlku mají nárok všichni, na tu druhou jen ti, kteří volí. Tímhle by se navíc k účasti motivovala zejména ta část nevolících občanů, která do společné kasičky přispívá. Na ty, kteří jen berou, a žádnou slevu na dani na poplatníka nevyužívají, by tahle motivace efekt neměla. A pokud jde o mě, tak ti, kdo dlouhodobě víc od státu berou než dávají, by volební právo ani mít nemuseli.

Bez komentářů, přidej komentář

Diskuze k článku “Povinná volební účast”

October 2014
M T W T F S S
« Feb   Jan »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18