Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

Politika – služba lidem nebo vláda nad lidmi?

Současná migrační krize ukazuje pravou tvář politického zřízení v Evropě. Mysleli jste si, že politici jsou něco jako naši zaměstnanci, kteří za nás a v našem zájmu spravují věci věřejné? Mělo by to tak být, ale není. Prakticky jsou v dnešním systému na celé volební období našimi vládci, kteří prosazují své zájmy bez ohledu na mandát. Za plivanec do tváře demokracie považuji výroky, které už z úst politiků a lidí veřejně činných zaznívají. Z československých luhů a hájů v poslední době třeba od Magdy Vašáryové nebo od Tomáše Halíka

Demokracie je o většinové vůli a pokud ta většina nerozhoduje v rozporu se základní listinou svobod, má právo se rozhodovat i sobecky a případně i nesprávně. Možné následky svých chyb si pak ponese sama, ale ke svobodě zodpovědnost patří. Veřejně vypustit z úst, že politici by měli jít proti vůli většiny občanů své země, to je podle mě útok na samotné základy demokratické společnosti.

V případě rozhodování o závažných tématech by měl politik udělat následující věci a nic jiného:

1) Odpovědět si na otázku: Vím, co chce většina občanů mé země?
Pokud to konkrétní téma a jeho řešení vládní strany komunikovaly ve volbách, a výrazně se nezměnily okolnosti problému, pak mají mandát v souladu s předvolebními názory konat a nechť konají. Pokud ale daný problém nebyl tématem předvolebních kampaní či se změnily okolnosti, měl by si politik od občanů vyžádat mandát jednat. Tím správným nástrojem je samozřejmě referendum.

2) Pokud v referendu lidé rozhodnou o postupu, se kterým politik vnitřně nesouhlasí, má dvě možnosti. Tou první je, zachovat se jako politik – profesionál, sloužící občanům své země a podle rozhodnutí občanů jednat. Druhá možnost je odstoupit.

To, co se v současné době děje ve vrcholných patrech evropské politiky, je prakticky uchopení moci do rukou hrstky politických elit. Totální absence sebereflexe, ignorování nespokojených občanů a silové protlačování svého osobního názoru na řešení problému.

Je velice nešťastné, že v současné migrační krizi se Evropa řídí osobními názory německé kancléřky v téměř důchodovém věku, bezdětné a kompromitované odposlechy americké tajné služby. Víc než kdy jindy, by měli o takto závažné otázce, která může změnit Evropu pro další generace, rozhodnout lidi. Ale referend se politici bojí jako čert kříže, pak by si totiž lidé vládli sami a to oni nepřipustí. V ohrožení by rázem byly socio-ekonomické experimenty jako Spojené státy Evropské nebo EURO, které občané Evropy sponzorují, aniž si to drtivá většina z nich uvědomuje.

Bez komentářů, přidej komentář

Diskuze k článku “Politika – služba lidem nebo vláda nad lidmi?”

October 2015
M T W T F S S
« Sep   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18