Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

The Movies – recenze

Před několika měsíci začal můj syn na telefonu hrát hru SimCity BuildIt, trochu jsem mu s tím pomáhal, ale po pár dnech mě začalo otravovat, že jako většina mobilních her je dělaná tak, aby dřív či později k postupu hrou tlačila hráče k platbám za herní měnu. Protože koncept stavitelské hry mi přišel jako příjemná změna po hrách, které jsem v poslední době hrál, poohlédl jsem se po nějaké hře na PC, za kterou by stačilo pro plnohodnotný zážitek zaplatit jen jednou. Tuhle úlohu splnila hra Skylines: Cities, nějakou malou recenzi možná ještě napíšu, co je podstatné, tyhle stavitelské hry nechaly vzpomenout na jednu z her, které jsem před dlouhými lety hrál a nedohrál. Dostal jsem chuť zahrát si The Movies od společnosti Lionhead studios. Problém ale nastal, když jsem ji chtěl koupit na gog.com, steamu nebo zkrátke kdekoliv. Hra sice dřív byla na steamu, ale už není, zřejmě následkem koupě autorského herního studia Microsoftem. Překážky jsou ale od toho, aby se překonávaly, a cesta, jak hru rozjet se nakonec našla.

Z prvního hraní téhle hry jsem si pamatoval nejvíc fakt, že jsem ji nedohrál proto, že jsem po cca 50 letech herního času zjistil, že mi všechny pracně vypiplané hvězdy odchází do důchodu a já bych tak vlastně měl začít od nuly získávat ostruhy a prestiž s novými herci a režiséry. Řekl jsem si, že poučen předchozím nezdarem, hru tentokrát pokořím :)

Potíž je v tom, že vlastně ta hra žádný cíl nemá, jediný měřitelný cíl je získat všechny hlavní achievmenty, jejichž nejtěžší část spočívá zejména v dotlačení (alespoň na chvíli) studia a jedné hvězdy na maximální prestiž. Dále pak v hromadění peněz na účtě a sbírání cen a počtu natočených filmů. Vlastně možná je cíl ještě nějaký konkrétní letopočet, kdy kariérní mód hry končí, ale tam jsem se ještě nedostal. Zatím jsem totiž hru nedohrál ani na druhý pokus. Není to tentokrát ani tak o tom, že bych to měl špatně rozjeté a nešlo to, ale jsem teprve někde v roce 1970 a ve hře je několik věcí, které mě otravují a hrát dál je docela boj sám se sebou. Je to škoda, hra je totiž jinak super a ty věci, které ji v mých očích sráží, mohly být udělané lépe. Jasně, hra je deset let stará, tak co bych chtěl :) Ale možná, že právě těch 10 let hráčských zkušeností navíc už zvedlo mé nároky, že už ty nedostatky hry zkrátka v sobě nepřekonám.

Co mi vadí a co mohlo být udělané lépe?

Plynutí herního času.

Věcí, které je ve hře potřeba hlídat a ručně obhospodařit je hodně. Už jen péče o hvězdy je náročná, a do toho výstavba a přestavby studia. Hra má přitom tři módy rychlosti plynutí času. Normální, zrychlený a pauzu. Pauza má ale jednu obrovsky otravnou vlastnost, kromě dekorování studia okrasnými předměty a plánování  nových staveb v ní nejde nic udělat. Hra totiž vyznává přístup tzv. Boží ruky, kdy věci, které jde uchopit, jako lidi či dekorace, je potřeba vždy kliknutím myši a trhnutím zvednou ze země a někam je přesunout. A tohle právě nejde udělat při pauze. Takže nemůžete v klidu ručně rozdělit práci a pak hru odpauzovat. Všechno musíte dělat za běhu, a čím víc toho je, tím víc věcí prostě nestihnete udělat. Úkoly jednotlivým simíkům také nejde dávat do fronty. Například byste chtěli najednou naplánovat, kteří herci a kolikrát za sebou (jak dlouho) mají trénovat herectví. Ale nemůžete, můžete herce poslat trénovat, ale jakmile ukončí jednu “lekci” jde si zase po svých. Vy ho tedy musíte znovu poslat ručně na další lekci a tak dále a tak dále. Po čase hrozná otrava. Tou druhou otravou je nesmyslný nepoměr mezi rychlostí chůze a ostatních činností jako zejména točení filmů. Zjednodušeně, než simík přejde studio z jednoho konce na druhý, aby tam něco opravil, uplyne klidně několik měsíců herního času. Nejvíc je to vidět u točení filmů, kdy spoustu času zabere přebíhání mezi sety. Markantní je to na odhadu termínu dokončení filmu, který hra zobrazuje na časové ose, ale který je reálně mnohem mnohem delší, protože hra neumí počítat právě s tím časem na přesuny a činnosti mimo samotné natáčení.

Řešení podle mých představ?
1. Možnost plánovat všechny činnosti v módu pauzy.
2. Možnost plánovat frontu činností pro simíky. A tímpádem fronta využití pro budovy, pokud několik simíků má naplánovanou akci s tou stejnou budovou.3. Reálná (reálnější) rychlost činností. Normální rychlost chůze simíků byste mohli sledovat v nejpomalejším módu, který by posunoval herní čas minimálně. Jakmile byste měli činnosti naplánované, přepli byste na rychlejší čas, kdy by za skutečnou minutu uběhl třeba měsíc herního času, tak jako to zhruba ve hře je teď.

Využívání setů

Velmi mi ve hře chyběla možnost scénáristům zadat využití konkrétních setů při psaní scénáře. A tak mi do scénáře i v pozdějších fázích hry cpali i set z éry němého filmu, který diváky vůbec nemohl ohromit. Takže jsem si scénáře psal sám, což po čase začne také být otrava, protože tolik možností ve hře přecijen není, zvlášť, když skládáte scénář převážně ze scén, které přinesou co nejvíc hvězdiček.

Řešení podle mých představ?
1. Možnost vybrat při zadání výroby scénáře, do kterých setů mají scénáristé film umístit.

Human managment

Další otravná činnost, kterou je ale pro maximální výkon studia nutné dělat, je přeřazovat nevyužité zaměstnance dočasně na jinou činnost. Například, když vědci nemají co zkoumat, tak ať pomahájí uklízet areál nebo opravovat budovy. Změníte tedy jejich pracovní zařazení. Když ale pro ně opět máte vědeckou práci, musíte je složitě v seznamu uklizečů hledat.

Řešení podle mých představ?
1. Sekundární povolání. Ve chvíli, kdy simík nemá své primární zaměstnání, automaticky začne dělat svojí sekundární činnost.
2. Případně tabulkový managment všech zaměstnanců, kde by jednoduše na pár kliknutí bylo možné měnit povolání, případně rovnou přiřadit činnost.

Malé chyby

Při odchodu do důchodu zmizí celá parta lidí, která se o hvězdu starala. Pokud je nestihnete předím přeřadit na jinou činnost nebo jiné hvězdě, máte smůlu.

Oscary nedostávají hvězdy, které před udílením odešli do důchodu. Přesto, že v poslední pětiletce váš režisér natočí nejlepší film a herec předvede nejlepší výkon ve filmu, cenu dostanou místo nich jiní aktivní herci a režiséři.

Závěr

S odstupem asi dvou týdnů píšu tenhle poslední odstavec. Hru jsem ani tentokrát nedohrál :) Obecně se snažím u her, kde je možnost save/load, nekoukat pro rady na internet a na všechno přicházet sám. A v The Movies chybí u hodnocení studia přesnější vysvětlení, jak se hvězdičky počítají. A tak jsem připravoval Studio na 5 hvězdičkové hodnocení za vydávané filmy v domění, že jde o průměrnou kvalitu posledních filmů, a prakticky během dvou pětiletek vše připravoval dva natáčecí týmy na uvedení dvou dokonalých pětihvězdičkových filmů, abych to hodnocení získal a nekazil ho kratšími a hůře hodnocenými filmy. Jaké bylo mé zklamání, když tyto dva trháky stačily studiu sotva asi na čtyři hvězdičky, a jak jsem se později dočetl na internetu, to hodnocení je spíš za součet hvězdiček vydaných filmů. Takže k pěti hvězdičkám vede cesta kvantity, kvalitními filmy, které se točí dlouho dosáhnout prakticky skoro nejde. Vzhledem k tomu, že všechny mé hvězdy po těhle filmech odcházeli do důchodu, měl jsem na výber mezi dvěma možnostmi. Odehrát znovu X hodin posledních cca 10 herních let, nebo vycvičit nové hvězdy a pokusit se o plný počet hvězd pro studio s nimi. Ani do jednoho se mi ale nechtělo.

Když bych tedy měl hru shrnout, musím napsat, že má skvělý začátek, kdy vás zásobuje novými věcmi, které je zábavné zkoušet a objevovat. Od chvíle, kdy už jsou ve hře prakticky všechny herní principy, začne hra trochu nudit a začne vás štvát topornost ovládání a omezení práce s herním časem v kombinaci s péčí o studio. Určitě je toto ale herní koncept, který bych moc rád viděl v budoucnu znovu. Po odstranění neduh být skvělým zážitkem od začátku až do konce. Jinak jsou už alternativy k této hře, ale jak jsem vypozoroval, buď hodně složité (skoro až simulátory studia) anebo naopak jednodušší a neatraktivní po grafické stránce (a grafický styl je u hry, kde tématem je filmová branže, zrovna důležitá)

The Movies od Lionhead Studios hodnotím 80%

Bez komentářů, přidej komentář

Diskuze k článku “The Movies – recenze”

January 2017
M T W T F S S
« Feb    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18