Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

The Movies – recenze

Před několika měsíci začal můj syn na telefonu hrát hru SimCity BuildIt, trochu jsem mu s tím pomáhal, ale po pár dnech mě začalo otravovat, že jako většina mobilních her je dělaná tak, aby dřív či později k postupu hrou tlačila hráče k platbám za herní měnu. Protože koncept stavitelské hry mi přišel jako příjemná změna po hrách, které jsem v poslední době hrál, poohlédl jsem se po nějaké hře na PC, za kterou by stačilo pro plnohodnotný zážitek zaplatit jen jednou. Tuhle úlohu splnila hra Skylines: Cities, nějakou malou recenzi možná ještě napíšu, co je podstatné, tyhle stavitelské hry nechaly vzpomenout na jednu z her, které jsem před dlouhými lety hrál a nedohrál. Dostal jsem chuť zahrát si The Movies od společnosti Lionhead studios. Problém ale nastal, když jsem ji chtěl koupit na gog.com, steamu nebo zkrátke kdekoliv. Hra sice dřív byla na steamu, ale už není, zřejmě následkem koupě autorského herního studia Microsoftem. Překážky jsou ale od toho, aby se překonávaly, a cesta, jak hru rozjet se nakonec našla.

Z prvního hraní téhle hry jsem si pamatoval nejvíc fakt, že jsem ji nedohrál proto, že jsem po cca 50 letech herního času zjistil, že mi všechny pracně vypiplané hvězdy odchází do důchodu a já bych tak vlastně měl začít od nuly získávat ostruhy a prestiž s novými herci a režiséry. Řekl jsem si, že poučen předchozím nezdarem, hru tentokrát pokořím :)

Potíž je v tom, že vlastně ta hra žádný cíl nemá, jediný měřitelný cíl je získat všechny hlavní achievmenty, jejichž nejtěžší část spočívá zejména v dotlačení (alespoň na chvíli) studia a jedné hvězdy na maximální prestiž. Dále pak v hromadění peněz na účtě a sbírání cen a počtu natočených filmů. Vlastně možná je cíl ještě nějaký konkrétní letopočet, kdy kariérní mód hry končí, ale tam jsem se ještě nedostal. Zatím jsem totiž hru nedohrál ani na druhý pokus. Není to tentokrát ani tak o tom, že bych to měl špatně rozjeté a nešlo to, ale jsem teprve někde v roce 1970 a ve hře je několik věcí, které mě otravují a hrát dál je docela boj sám se sebou. Je to škoda, hra je totiž jinak super a ty věci, které ji v mých očích sráží, mohly být udělané lépe. Jasně, hra je deset let stará, tak co bych chtěl :) Ale možná, že právě těch 10 let hráčských zkušeností navíc už zvedlo mé nároky, že už ty nedostatky hry zkrátka v sobě nepřekonám.

Co mi vadí a co mohlo být udělané lépe?

Plynutí herního času.

Věcí, které je ve hře potřeba hlídat a ručně obhospodařit je hodně. Už jen péče o hvězdy je náročná, a do toho výstavba a přestavby studia. Hra má přitom tři módy rychlosti plynutí času. Normální, zrychlený a pauzu. Pauza má ale jednu obrovsky otravnou vlastnost, kromě dekorování studia okrasnými předměty a plánování  nových staveb v ní nejde nic udělat. Hra totiž vyznává přístup tzv. Boží ruky, kdy věci, které jde uchopit, jako lidi či dekorace, je potřeba vždy kliknutím myši a trhnutím zvednou ze země a někam je přesunout. A tohle právě nejde udělat při pauze. Takže nemůžete v klidu ručně rozdělit práci a pak hru odpauzovat. Všechno musíte dělat za běhu, a čím víc toho je, tím víc věcí prostě nestihnete udělat. Úkoly jednotlivým simíkům také nejde dávat do fronty. Například byste chtěli najednou naplánovat, kteří herci a kolikrát za sebou (jak dlouho) mají trénovat herectví. Ale nemůžete, můžete herce poslat trénovat, ale jakmile ukončí jednu “lekci” jde si zase po svých. Vy ho tedy musíte znovu poslat ručně na další lekci a tak dále a tak dále. Po čase hrozná otrava. Tou druhou otravou je nesmyslný nepoměr mezi rychlostí chůze a ostatních činností jako zejména točení filmů. Zjednodušeně, než simík přejde studio z jednoho konce na druhý, aby tam něco opravil, uplyne klidně několik měsíců herního času. Nejvíc je to vidět u točení filmů, kdy spoustu času zabere přebíhání mezi sety. Markantní je to na odhadu termínu dokončení filmu, který hra zobrazuje na časové ose, ale který je reálně mnohem mnohem delší, protože hra neumí počítat právě s tím časem na přesuny a činnosti mimo samotné natáčení.

Řešení podle mých představ?
1. Možnost plánovat všechny činnosti v módu pauzy.
2. Možnost plánovat frontu činností pro simíky. A tímpádem fronta využití pro budovy, pokud několik simíků má naplánovanou akci s tou stejnou budovou.3. Reálná (reálnější) rychlost činností. Normální rychlost chůze simíků byste mohli sledovat v nejpomalejším módu, který by posunoval herní čas minimálně. Jakmile byste měli činnosti naplánované, přepli byste na rychlejší čas, kdy by za skutečnou minutu uběhl třeba měsíc herního času, tak jako to zhruba ve hře je teď.

Využívání setů

Velmi mi ve hře chyběla možnost scénáristům zadat využití konkrétních setů při psaní scénáře. A tak mi do scénáře i v pozdějších fázích hry cpali i set z éry němého filmu, který diváky vůbec nemohl ohromit. Takže jsem si scénáře psal sám, což po čase začne také být otrava, protože tolik možností ve hře přecijen není, zvlášť, když skládáte scénář převážně ze scén, které přinesou co nejvíc hvězdiček.

Řešení podle mých představ?
1. Možnost vybrat při zadání výroby scénáře, do kterých setů mají scénáristé film umístit.

Human managment

Další otravná činnost, kterou je ale pro maximální výkon studia nutné dělat, je přeřazovat nevyužité zaměstnance dočasně na jinou činnost. Například, když vědci nemají co zkoumat, tak ať pomahájí uklízet areál nebo opravovat budovy. Změníte tedy jejich pracovní zařazení. Když ale pro ně opět máte vědeckou práci, musíte je složitě v seznamu uklizečů hledat.

Řešení podle mých představ?
1. Sekundární povolání. Ve chvíli, kdy simík nemá své primární zaměstnání, automaticky začne dělat svojí sekundární činnost.
2. Případně tabulkový managment všech zaměstnanců, kde by jednoduše na pár kliknutí bylo možné měnit povolání, případně rovnou přiřadit činnost.

Malé chyby

Při odchodu do důchodu zmizí celá parta lidí, která se o hvězdu starala. Pokud je nestihnete předím přeřadit na jinou činnost nebo jiné hvězdě, máte smůlu.

Oscary nedostávají hvězdy, které před udílením odešli do důchodu. Přesto, že v poslední pětiletce váš režisér natočí nejlepší film a herec předvede nejlepší výkon ve filmu, cenu dostanou místo nich jiní aktivní herci a režiséři.

Závěr

S odstupem asi dvou týdnů píšu tenhle poslední odstavec. Hru jsem ani tentokrát nedohrál :) Obecně se snažím u her, kde je možnost save/load, nekoukat pro rady na internet a na všechno přicházet sám. A v The Movies chybí u hodnocení studia přesnější vysvětlení, jak se hvězdičky počítají. A tak jsem připravoval Studio na 5 hvězdičkové hodnocení za vydávané filmy v domění, že jde o průměrnou kvalitu posledních filmů, a prakticky během dvou pětiletek vše připravoval dva natáčecí týmy na uvedení dvou dokonalých pětihvězdičkových filmů, abych to hodnocení získal a nekazil ho kratšími a hůře hodnocenými filmy. Jaké bylo mé zklamání, když tyto dva trháky stačily studiu sotva asi na čtyři hvězdičky, a jak jsem se později dočetl na internetu, to hodnocení je spíš za součet hvězdiček vydaných filmů. Takže k pěti hvězdičkám vede cesta kvantity, kvalitními filmy, které se točí dlouho dosáhnout prakticky skoro nejde. Vzhledem k tomu, že všechny mé hvězdy po těhle filmech odcházeli do důchodu, měl jsem na výber mezi dvěma možnostmi. Odehrát znovu X hodin posledních cca 10 herních let, nebo vycvičit nové hvězdy a pokusit se o plný počet hvězd pro studio s nimi. Ani do jednoho se mi ale nechtělo.

Když bych tedy měl hru shrnout, musím napsat, že má skvělý začátek, kdy vás zásobuje novými věcmi, které je zábavné zkoušet a objevovat. Od chvíle, kdy už jsou ve hře prakticky všechny herní principy, začne hra trochu nudit a začne vás štvát topornost ovládání a omezení práce s herním časem v kombinaci s péčí o studio. Určitě je toto ale herní koncept, který bych moc rád viděl v budoucnu znovu. Po odstranění neduh být skvělým zážitkem od začátku až do konce. Jinak jsou už alternativy k této hře, ale jak jsem vypozoroval, buď hodně složité (skoro až simulátory studia) anebo naopak jednodušší a neatraktivní po grafické stránce (a grafický styl je u hry, kde tématem je filmová branže, zrovna důležitá)

The Movies od Lionhead Studios hodnotím 80%

The Division Beta – moje dojmy

Už nějakou dobu jsem se zájmem sledoval vývoj hry The Division a protože vychází už v březnu, využil jsem možnost vyzkoušet si jí o uplynulém víkendu v jakémsi uzavřeném BETA testu (omezený počet klíčů).

Hra má v podstatě dvě části tzv. PvE (player versus environment), ve které hraje hráč sám nebo spolu se spoluhráči v příběhové linii hry proti počítači a pak část PvP (player vs player), ve které ve zvláštních částech mapy (tzv. Dark Zone) mohou hráči bojovat i proti sobě navzájem.

Hra se odehrává v postapokalyptickém New Yorku (konkrétně na Manhattanu) v blízké budoucnosti, kdy vypukne globální epidemie smrtícího viru (distrubuovaným na bankovnách) a během pár dnů zkolabuje infrastruktura města, je uzavřené do karantény, je vyhlášenné stanné právo, a v ulicích vládne strach, bezmoc a kriminalita.  Hráč jako agent vládní organizace The Division má za úkol pomoci nastolit ve městě pořádek.

Beta ukázala malou část začátku příběhu a ochutnávku PvP. Co se mi líbilo a co ne?

PvE část v betě byla sice krátká, ale z jedné ukázané mise a dalších dvou naznačených, nutných k odemčení základny, to příběhově není nic moc originálního. Potřebujeme zachránit toho, toho a toho a tím zprovozníme tři sekce základny.

Samotná hlavní mise na záchranu doktorky, budoucí vedoucí v Madison Square Garden mi sice přišla docela dobře nadesignovaná (hlavně hezké prostředí a možnost dostat se tam, kam se normálně v MSG nedostanete), na druhou stranu všechny ostatní vedlejší mise mi přišli jak přes kopírák. Zpravidla někam dojít, krátká přestřelka a je hotovo. Protože nečekám, že se v průběhu hry nějak extra budou měnit protivníci (kromě statistik), tak mám strach, že ty mise budou po čase vypadat pořád stejně, jen se bude mírně měnit prostředí. Nebo že by v pozdějších fázích hry proti hráči stáli hightech vybavením (jetpacky, exoskelety) vylepšení protivníci, kyborgové, roboti, tanky? Nemyslím si…

Pro koho hra bude zábavná, jsou hráči, které baví prolézat mapu a odhalovat, co všechno hra schovává, pro ně tam toho bude hodně.
Po grafické stránce je hra moc pěkná (PC, vyšší detaily), ale grafika pro mě není to nejdůležitější.

Největší rozpaky ve mě budí PvP část. Ta mi přijde v téhle verzi hodně nedotažená, a pokud v plné verzi toho bude víc, co dá PvP větší smysl, měli to v betě vývojáři aspoň naznačit, aby dojem z ní vylepšili.

Největší problém vidím v tom, že je tu jen jedna hratelná stana konfliktu, a tak se vlastně hráči proti sobě postaví jen na čas Rogue modem, což je situace, kdy jeden agent zaútočí na druhého.  Jenže proč vlastně začít střílet po jiném hráči? Jen kvůli lepšímu vybavení? Které on před chvíli získat v DarkZone v souboji s počítačem řízenými protivníky? To jsem stejně tak mohl pro to vybavení přece dojít sám, ne? Zkrátka, jít po jiném agentovi jen pro lepší vybavení, to je tak nereálná motivace, že mám problém se s tím ztotožnit. Něco jiného je v nějaké hře zaútočit na spojence, když vaší postavě hrozí smrt (žízní, hladem…), ale pro lepší brokovnici nebo pušku? Když sami jste vyzbrojení už dost dobře? Už po dříve zveřejněných ukázkách ze hry mě zajímalo, jak se s PvP částí vypořádají bez hratelné druhé strany konfliktu, a zatím mi přijde, že to moc fungovat nebude. Přitom to zasazení hry vyloženě vyzývá k tomu, aby byla jedna kampaň za agenty Division, a druhá kampaň za “podsvětí”. Pak by v PvP byl neustále střet zájmů a motivace bojovat proti živým protihráčům (a Rogue systém by klidně mohl zůstat taky).

Poslední problém je osobní. Jde o poměr důležitosti RPG (role playing game) a 3PS (3rd person shooter). Asi se to těžko hodnotí z prvních pár úrovní postavy, ale z bety mi přišlo, že je mnohem důležitější dovednost ve střílečce (3PS), než RPG statistiky. Zkrátka ten, kdo bude mít rychlou a přesnou ruku (myš) a bude trefovat citlivé části těla (hlavu) a zaměřovat i skrz pixelové díry v krytí protivníka, bude na tom  líp než člověk se zbraněmi s dvojnásobnými statistikami. Já jsem totiž nepozoroval žádný zásadní vliv atributu přesnosti zbraně (accuracy) na zásah. Možná na minutí, ale pokud zaměřovač při výstřelu nezčervená (nemáte v hledáčku protivníka), tak prostě netrefíte, ať má vaše zbraň jakékoliv statistiky přesnosti. Až se v end game (fáze hry po dohrání základního obsahu, kdy jsou hráči na nejvyšších povolených úrovních) srovná vybavení hráčů, tak zbyde už jen 3PS.

A když jsme u těch soubojů. Přijdou mi takové těžkopádné. Nejde skákat, skrčit se, plížit se, což jsou všechno věci, které by určitě nijak mechaniku hry neohrozili, naopak by zvýšili taktické možnosti a udělali hru akčnější. Čili ve chvíli, kdy už RPG nebude hrát roli (všichni budou na nejvyšším levelu), tak nevidím důvod, proč hrát právě The Division s tak omezenými možnostmi, oproti jiným střílečkám, které umožňují mnohem větší svobodu.

Vypadá to, že si hru koupím až po vydání, podle toho, jak bude ta finální verze opravdu vypadat (délka příběhové linky a variace protivníků v pozdějších fázích v PvE, skutečná podoba PvP – rozdělení agentů do nějakých soupeřících frakcí apod.). Aktuálně to ale vypadá, že vývojaři budou mít do vydání co dělat s tím, aby vychytali chyby, které beta verze ukázala. Některé jsou docela zásadní pro PvP část, kdy se ukázalo, že hráči mohou manipulovat s některými statistikami offline a hra je bez kontroly přebírá. Dá se tak zařidít třeba nekončené střelivo či lékarničky. Ale to je ještě nic ve srovnání s chybou (nebo zaměrnou úpravou hry), kdy je hráč pro soupeře neviditelný, ale jeho zásahy jsou reálné. Taková chyba dělá PvP část prakticky nehratelnou. No, Massive Entertainment, mají ještě na čem pracovat, má-li hra za měsíc opravdu vyjít.

Steam – rychlá a pohodlná cesta ke hrám…

steam_logoPo kladné zkušenosti se službou gog.com (good old games), která nabízí online distribuci starších her “za hubičku”, jsem se rozhodl vyzkoušet i její “konkurenci” na poli herních novinek. K prvnímu stažení jsem si vybral zhruba rok starou hru Bioshock ze 19,99 EUR. Stejně jako u gog.com je pro komunikaci s “obchodem” použita externí aplikace, jejíž stažení a instalace zabere pouhých pár minut. V aplikaci si založíte uživatelský účet a následně v ní můžete prohlížet, co je na skladě. Zboží vkládáte jako na každém jiném eshopu do košíku. Ve chvíli kdy se rozhodnete přejdete k vyúčtování, na výběr je několik způsobů platby, já si zvolil ten, který mi na Internetu vyhovuje nejvíc – PayPal. Po přesměrování na zabezpečenou stránku PayPalu, kde přihlášením ke svému účtu transakci schválíte, jste automaticky vráceni do klientské aplikace STEAMu, kde máte možnost hru nainstalovat. Instalace probíhá zároveň se stahováním. Při prvním spuštění ještě odsouhlasíte licenční ujednání ke hře a directX… a hrajete… zbytek článku…

Jade Empire – dojmy ze hry

Po dlouhé době jsem si zahrál nějakou tu hru. Tentokrát epické RPG Jade Empire od mistrů oboru Bioware. To teď v krátkosti zhodnotím.

Netradiční je na hře hned umístění do prostředí staré Číny – čili Nefritového císařství. Není to tedy fantasy, na kterou jsme v Evropě a vůbec západním světě zvyklí. Hra prezentuje východní filozofii, božstva ztělesněná zvířaty a zkrátka má originální atmosféru. zbytek článku…

Activity – modifikace

Nedávný Silvestr jsme si s přáteli zpestřili hrou Activity. Pro ty, kteří o této hře zatím neslyšeli, jde o společenskou hru, v níž proti sobě soupeří vícečlenná družstva. Cílem je projít svou figurkou nejrychleji hrací plán. Družstva se střídají jedno po druhém, jeden člen družstva sejme hrací kartu z balíčku, z níž si přečte slovo (či slova), a předvádí jej svým spoluhráčům. Způsob předvedení slova určuje pozice figurky na plánu, jedná se buď o kreslení, pantomimu či opsání slovy. Pokud spoluhráči v daném časovém limitu uhodnou, figurka se posune o počet políček, který je rovněž uveden na kartě. V konkrétních případech mohou hádat i soutěžící z ostatních družstev. zbytek článku…

MMovie – celovečerní “hraný” film

Myšlenka vytvořit hru na motivy filmu – to je stará věc. A ani opačný postup, tedy natočit film podle počítačové hry, dnes už také nikoho nepřekvapí. Ale natočit film ve hře, to už tak úplně běžné není. Co si pod tím představit? Jednoduše to, že s postavou, kterou v počítačové hře ovládáte odehrajete podle scenáře, co je potřeba. Vaše počínání ve hře přitom speciální program zaznamenává jako video stopu, kterou pak už stači pouze sestříhat a film nadabovat. Vypadá to snadno, ale práce je s tím hodně, proto se většinou taková herní videa (lze jich dost najít třeba na youtube.com) omezují na pouhých pár minut. Teď ale přichazí projekt v délce celovečerního filmu – jmenuje se MMovie. zbytek článku…

Hry, na které se zrovna těším…

Mass EffectV současnosti není na hraní vůbec čas (diplomka), a ani zatím nemám to pravé “železo”, ale hlavně… ještě nevyšly ty největší pecky, na které se už teď těším.

Číslem 1 v pomyslném žebříčku je jednoznačně Mass Effect, sci-fi RPG od nejlepších herních vývojářů – Bioware. Prozatím je tedy hra oficiálně ohlášeno pouze pro Xbox360 (vyjde v listopadu 2007), ale nejsem sám, kdo pevně doufá, že podobně jako v minulosti jiné hry z této stáje, i tato později vyjde i pro PC. Hra je navíc pouze prvním dílem plánované trilogie, jejíž hlavní dějovou linií je boj za záchranu vesmíru před mimozemskou rasou. Hrát budete za postavu velitele Shepharda zbytek článku…

Mé nejoblíbenější hry (RPG)

Planescape: TormentMusím říct, že jsem měl zřejmě velké štěstí na výběr počítačových her, protože si nevzpomínám na žádný vyloženě špatný herní zážitek, a když už nastal vyřešila to rychlá odinstalace. Naopak na ty dobré vzpomínám rád a rád se k nim i vracím. Co na hrách oceňuji nejvíc je intenzivita herního zážitku, na což má vliv jednak kvalitní příběh, tak i herní doba, která nesmí být moc krátká, protože jen u delších her proběhne to pravé souznění s hranou postavou, světem, příběhem. Důležitá je i svoboda v herním světě, kladem je pokud k cíli vede více cest, případně je-li i více možných konců – to výrazně příspíva k znovuhratelnosti. Je ovšem těžké srovnávat hry napříč žánry, protože preference jsou značně subjektivní záležitostí, nejspíš bych výrazně upřednostňoval RPG, čili takzvané hry na hrdiny – počítačové verze dříve papírových společenských her. zbytek článku…

Pokračovat

November 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18