Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

Nápad: Elektronické dálniční známky

Problém: distribuce dálničních známek je drahá, nepohodlná pro kupující, známka olepí sklo auta…

Řešení: elektronický prodej, aplikace pro ověření zaplacení známky (zadáním SPZ odpověď zaplacená ANO/NE) pro účely policie.

Výhody:

 • stát ušetří za výrobu (neví se, kolik je jich třeba) a distribuci papírových známek, max. by platil poště poplatek za zprostředkování známky na Czechpointech…
 • řidič jen zadá SPZ, zaplatí kartou a o nic dalšího se nemusí starat – vyřízeno za pár minut.
 • automatická připomínka prodloužení platnosti na e-mail uvedený v “objednávce”
 • možnost pestřejší nabídky krátkodobých poplatků, klouzavé termíny (12 měsíců může začít kdykoliv, ne nutně 1.1.)
 • snadnější identifikace aut na dálnici bez známky. SPZ přečte mýtná brána (přečíst SPZ je předpokládám snazší než z fotky zkontrolovat nalepenou známku) a v případě, že k SPZ není zaplacen poplatek odesílá se automaticky majiteli vozu foto a složenka s pokutou.
 • projekt, kterým by si ministerstvo dopravy zlepšilo kredit po zpackaném registru
 • okamžitý přehled, kolik známek je prodáno
 • snadný nákup známky ze zahraničí
 • možnost jedním systémem v budoucnu zpoplatnit i silnice dalších tříd případně zpoplatnit zvlášť jen některé úseky, vjezdy do center některých měst apod.

Doména: Buď draze vykoupit od spekulantů dalnicniznamka.cz nebo zavést nový pojem dalnicnipoplatek.cz

Proč to nepůjde?

 • prodej známek je kšeft pro Českou poštu.
 • projekt je tak jednoduchý na implementaci, že si na něm politkům spřízněné firmy nemůžou namastit kapsu.

Nápad: LuckyLike.com

Název je pracovní a spíš se mi líbí jako brand (evokuje westernovou postavu Lucky Luke) než, že vystihuje myšlenku.
O co jde… jedna stranka s výběrem stránek (www, facebook) k lajkování a doporučování.
Každý den nějaké téma, jako Jaké ja vaše oblíbené jídlo, značka aut, značka oblečení, fastfood, film apod.
Stránky pro každou zemi zvlášť… www.luckylike.com/ceska-republika/, www.luckylike.com/usa/ apod.
www.luckylike.com/ceska-republika/oblibena-znacka-auta/

Byznys model… zvýrazněný výpis platícím značkám sloužící k získávání fanoušků na facebooku… + reklamní plochy + adSense
Požaduji investici 80.000,- Kč za 50% v projektu.
Doména 25.000,- Kč, webdesign 15.000,- Kč, programování 20.000,- Kč, hosting/rok 20.000,-
Min. cíl návštěvnost celosvětově 5.000 návštěvníků / den
Příjmy: prodaných 10.000 garantovaných fanoušků á 1 Kč/ měsíčně = 120.000,- / rok

http://www.hugedomains.com/domain_profile.cfm?d=luckylike&e=com

Nápad: SociaLot / LoTourist

Background:

Napadlo mě to zničehonic včera v noci. Před pár týdny byl první náznak, kdy na Radiu City reagovali na nevjyšší jackpot v historii Sazky a sázeli čísla od posluchačů, s tím, že v případě výhry se se všemi přispěvateli rozdělí.

O co by mělo jít…

První část je sociální sázení loterií, tj. Spojíme např. deset lidí k sobě, kdokoliv vyhraje, rozdělí se to rovnoměrně mezi ostatní. Sice tedy 1/10 výhry, ale zase 10x větší šance na ní. U jackpotu, kde je v balíku 200 milionu se dá přežít, když holt vyhrajete jen 20 mega. Systém by umožňoval ty skupiny vytvářet uživatelům (formy sociální sítě), nebo je náhodně generoval před tahem (zaškrtnu si, že chci skupinu o 10 lidech a systém najde ty, se stejnou preferencí).

Druhá část LoTourist je Lottery tourism, cestování za loterií. Děje se to i v případě neelektronických podání v případě vysokých jackpotů, kdy si do sousední země jezdí vsadit i ze zahraničí. Aplikace by to umožňovala bez toho cestování a vsadit do jakékoliv loterie po celém světě (Možná nutná pobočka v každé zemi, která by ty sázky podávala). Anebo si nastavit dlouhodobý plán, vsázej mi každý týden tato čísla v těchto loteriích, odpadnout cesty do trafiky, jen si nastavíte pravidelný příkaz z účtu na váš kredit – takové “pojištění naruby”.

Z čeho by to vydělávalo?

 • manipulační poplatek ze vsazené částky nebo
 • manipulační poplatek z výher nebo
 • manipulační poplatek za posílání peněž na / ze sázkařského účtu
 • reklama sázkových kanceláří

Weak spots

Jak je to právně a hlavně daňově se zprostředkováním vsazení? Výhercem by totiž byl provozovatel aplikace, který by pak výhru rozdělil mezi lidi ve skupině, příp. jí přeposlal uživateli.

Marketingové možnosti

Narozdíl od koncových výherců, kteří většinou tají identitu, zástupci aplikace by se k výhrám veřejně a rádi hlásili (skutečné(ho) výherce by ale bez jejich souhlasu také nezvěřejňovali), což by pro projekt byla velká reklama v případě vítězství první větší částky.

Závěrem

Pro zajímavost, za výše zmíněným rekordním jackpotem Sazky není jen smůla sázejících v předešlých tazích, ale hlavně bonusová prémie 100.000.000,- od vedení Sazky. Chytrý tah, který přitáhne další a další sázející, a podle všeho se už Sazka  pomalu a jistě hrabe do plusových čísel, naopak konkurence prohrává na celý čáře a zobe jen drobky, který spadnou pod stůl.

…nejsou lidi

Volně navážu na předchozí článek o tom, že bych k rozjetí webového startupu kolem sebe chtěl najít lidi, kteří by mě doplnili v oblastech, kde nemám dostatečné know-how, zkušenosti a na které se povahově nehodím.
Jací by zhruba měli být ti, kteří by mě doplnili v ideální tým? Napadají mě tito první tři “hrdinové”

Obchodník
Člověk, který umí prodat produkt. Člověk, pro kterého žádné dveře nejsou zamčené. Dokáže si domluvit schůzku s nejdůležitějším člověkem ve firmě, se kterou chce jednat. Umí jednat s lidmi, působí důveryhodně, sebevědomě a schopně.

Vývojář mobilních aplikací
Mobilní zařízení přebírají otěže a do budoucna budou hlavní platformou, zejména na globálním, a ještě dříve na rozvojových, trzích. Člověk, který je fanda a zároveň profík ve vývoji mobilních aplikací pro zařízení od iOS (iPhone) přes  Windows Phone až po Android.

Marketér
Člověk, který zná nejnovější trendy v propagaci značky a produktu, ať už on-line ve vyhledávačích nebo sociálních sítích, nebo “po staru” offline plakáty nebo tištěnou inzercí. Psycholog, který umí na uživatele políčit tak, že udělá konverzi.

Nápady jsou, ale…

Dostal jsem nabídku na odkup jedné mé domény, kterou jsem před necelými dvěma lety koupil kvůli zamýšlenému projektu. Zvažuji odpoveď a spolu s tím přemýšlím o “šuplíkových” nápadech na projekty obecně. Myslím, že mnohé z těch šuplíkových nápadů jsou životaschopné, ve smyslu užitečné, ve smyslu, že by si našly uživatelskou základnu, pravděpodobně si na sebe vydělaly. Přesto jsou stále v šuplíku, nerealizované. Důvodů vidím několik.

Jedním z nich je to, že asi vnitřně čekám ještě na nějaký lepší nápad a věnovat čas “neperfektnímu” nápadu, znamená mít ještě méně času, až konečně přijde nápad “dokonalý”. Určitě také hraje roli to, že některé projekty už přesahují hranice mé odbornosti a do hry vstupuje respekt až strach z oblastí, které neovládám (resp. nemám v nich zkušenosti), ale které jsou klíčové, aby se projekt “prodal” (marketing, obchodní činnost, kontakty, …). Co by obě bariéry odbouralo? Nebýt na ty projekty sám – mít kolem sebe lidi, kteří projektu pomohou svými znalostmi, zkušenostmi, kontakty a věnují mu svůj čas.

A právě na to bych se chtěl zaměřit v prvním kroku, najít okolo sebe lidi, kteří se chtějí realizovat na nových (internetových) projektech. Vytvořit skupinu, ve které se buď bude pracovat na společné věci, nebo kde se její členové budou podporovat radami či zpětnou vazbou k vlastním projektům, a kde si v neposlední řadě budou navzájem motivací. Věřím, že to je ten startovací bod, od kterého se odrazím k novým projektům. Ať už to bude jeden velký, který nadchne další a v týmu se do něj pustíme, nebo více menších, které projdou kritikou ostatních a budu na nich dělat sám.

Nápad: XML pro zadání bezhotovostní platby

Bezhotovostní platby už dnes používá každý, ale přepisovat údaje z faktury do webového formuláře v internetbankingu je jednak zdlouhavé (otravné) a hrozí i chyba lidského faktoru a zaslání jiné částky, nastavení špatného data splatnosti či zaslání na jiný účet!

Řešení:
Součástí (či přílohou) faktur by byl XML soubor s definicí platby (číslo účtu, částka, datum splatnosti, variabilní symbol, konst. symbol, zpráva pro příjemce, příp. označení). Formát souboru by byl pochopitelně veřejný a bylo by na bankách ho integrovat do svých internetbankingů. Postup by byl – nahrát soubor – informace z něj se zobrazí pro kontrolu na obrazovce webového prohlížeče – klient jen schvalí.

Možnosti rozšíření:
– XML soubor by byl elektronicky podepsán. Platnost podpisu by ověřoval zpracovatel souboru (banka).

– Součástí projektu by byla služba pro uložení souboru s příkazem k platbě na server a vygenerování odkazu na tento soubor. Snadno se takto vloží do libovolného dokumentu, např. PDF. Příklad:

www.prikazkplatbe.cz/upc-praha/2011-02-19/wRMerb21882hz242pM6jXr7BA5Qj.xml

Volitelně i zkrácená verze:

www.prkz.cz/wRMerb21882hz242pM6jXr7BA5Qj

vhodnější pro zaslání na SMS. Banky by mohly podporovat alternativní zadání příkazu – namísto nahrání souboru, zadání odkazu na soubor.

– K informačního webu projektu by přibyl adresář ověřených bankovních účtů. Prostřednictvím API by bylo možné zjistit vlastníka účtu. Toto by mohlo fungovat i pro přímé zadání plateb, kdy by internetbanking zkusil najít vlastníka v registru. Pokud by se podařilo mít v registru většinu velkých společností (je to v jejich zájmu – eliminují platby omylem odeslané na špatné číslo, nebo podvodné faktury vystavené jejich jménem na jiné číslo účtu) uživatel by při zadání platby zpozorněl, pokud by vlastník účtu nebyl nalezen v registru.

Hlavní výhody:
– urychluje zadání bezhotovostních plateb
– zcela eliminuje chyby

Lokalizace:
– formát by mohl usilovat stát se standardem, tímpádem s celosvětovým použitím. Ale smysl má i lokální verze.

Nezjišťoval jsem, zda něco takového již není. Ale určitě jsem nic takového neviděl používat ani o ničem podobném neslyšel. Ne v našich zeměpisných šířkách.

Business plán:
Konkrétní nemám, v první řadě jde o užitečný projekt, který má usnadnit způsob platby, který získává na stále větší oblibě. V bankovnictví se nicméně točí velké peníze na poplatcích apod. takže způsob monetizace pravděpodobně bude možné najít.

Nápad: Sharelegion.com – in sharing we believe

Sociální síť pro sdílení věcí – knížek, her, DVD, ale i praktické věci např. na dovolenou – mezi přáteli. Speciální případ mohou být travelling things – tj. věci, které se nevrací k majiteli, ale půjčují dál. Napojení na wishbook – seznamy věcí, které si přeju = párování věcí, které si přeju a které zároveň nabízí někdo z kamarádů k půjčení. Na věci by se napojovala reklama – byl sem s něčím spokojen, tak link, kde si to můžu koupit. Případně “donate authors” – přímé peněžní (i nepeněžní např. backlinks bannery, staň se fanouškem na FB apod.) poděkování autorům.

Prakticky by web umožňoval přihlášení přes některá openIDs – hlavně FB!

Důležité je možnost převzít již existující okruh přátel, aby se sít budovala rychle. Ideálně i jednoduchá FB app, minimálně FB statusy typu: “A si půjčil knížku XY od B” a achievementy (badges) “Samaritan” (převážně půjčuje jiným), “Knihomol” (vysoký počet půjčených knížek od jiných), “Knihovník” (vysoký počet knížek půjčený ostatním), “Pařan” (vysoký počet půjčených her od ostatních), “Milovník filmů”, “Mr. Cinema” (hodně půjčuje filmy), “Filmový fajnšmekr” (vysoký počet půjčených filmů s vysokým hodnocením na IMDb), “Retro lover” (půjčovaný filmy z 80 a 90-tých let), “Action boy” (půjčovaný akční hry)… kromě toho by badges mohly dostávat i věci, např. “Popular” (hodně se půjčuje), “Globetrotter” (travelling thing, která navštívila všechny světadíly), “Rarity” (věc, která je na síti v málo exemplářích)…

Klíčovou oblastí také bude budování katalog všech předmětů, možnosti:
– přebírat DB “hlavního” partnera (typu “Amazon”) – tj. seznamy knížek, her a dalších produktů, tj. uživatelé vybírají produkt z “číselníku”
– katalog uživatelé vytvářejí postupně přidáváním věcí, jednotlivé atributy se doplňují i průběžně. Tj. uživatel buď najde produkt v číselníku nebo ho vytvoří nový. Jak hlídat duplicity? Příp. jak kontrolovat vložené věci (např. zatřídění do kategorií) efektivně “ručně”?
– vytvářet katalog z XML feedů od inzerentů. Feed a la zbozi.cz, tedy informace o zboží dodají inzerenti. Je to ovšem trochu zamotaný kruh, protože je těžké přesvědčit inzerenty, aby se zapojili, když nebude mít web uživatele a nasdílené věci. Ale nasdílené věci nebudou bez číselníku
– možná i hybridní varianta, na úvod produkty vkládají uživatelé s validací adminů, postupně pak přebírání z XML feedů inzerentů.

Kolik těch položek tak přichází v úvahu, když se bavíme o filmech, hrách, knížkách? Pravděpodobně desítky tisíc. Nutná bližší analýza trhu!!! Pravděpodobně tu ale bude platit nějaké podobné pravidlo jako 80/20… 80% uživatelů si vystačí s 20% věcí v DB. Čili počet položek, které musí být stoprocentně zpracované bude asi jen zlomek z celkového množství – i tak to budou minimálně tisíce věcí.

Vyhledávání v číselníku – jednak přes seznam / kategorie, a také fulltext.

K řešení je také vícejazyčnost číselníku – názvy všech věcí by měly být lokalizované. Z tohoto důvodu by bylo dobré zapojit uživatele, a dát jim možnost informace v číselníku doplňovat – překládat. U některých typů věcí by možný byly zdroje, které disponují i lokalizovanými informacemi, např. IMDb pro filmy, ale je tu otázka legislativy a vytěžování DB – i když teoreticky to lze pomocí AJAXu udělat tak, že informace z IMDb si stáhne vlastně uživatel sám, web mu je jen naparsuje a zobrazí ve svém layoutu. Otázka, zda lze takto nějak obstarávat i informace o jiných typech zboží – pak by stačilo ve vlastní DB evidovat jen identifikátory do cizích DB pro rychlejší dohledávání informací (při prvním stáhnutí informace by se párovalo fulltextem, opět by spárování – výběr cizího identifikátoru podléhalo validaci). Rozumné bude určitě začít s filmy, kde je IMDb zdroj informací s obsáhlou lokalizovanou databází.

Nápad: upozorňování na termíny vypršení kupónů

Jednoduchým způsobem by se zaregistrovaly kupóny z různých “slevomatů” (open API), upozorňování na to, které jsou již použité a do kdy platí. Navíc by to mohl být agregátor – databáze slev je potřeba kvůli termínům.

Nápad: Web 2.0 databáze předražených zakázek

Základ tabulka zakázek (název, zadavatel, ID, podrobnosti o výběrovém řízení, vítězná firma, cena, v čem je nabídka předražená, zbytečná nebo podplacená), k ní tabulka osob – politiků, hodnotitelů, jednatelů firem (jméno, fotka, příslušnost ke straně, povolání). Tabulka zadavatelů a dodavatelů. Možnost hodnotit zakázky “Nelíbí se mi”, možnost vkládat kvalifikované vyjádření k ceně a k výběru. Žebříčky politiků zapletených v nejhůř hodnocených zakázkách, žebříčky firem vyhrávající nejvíc podezřelých zakázek.

Domény: predrazena.cz, predrazene.cz (např. na subdoméně zakazky.predrazene.cz)
Business plán: propagace přes facebook, příjmy z inzerce, ale spíš nevýdělečný

Nápad: ZnámeSe? Facebook app

Uživatel vytvoří krátký dotazník o sobě, nastaví požadovanou úspěšnost, lidé kteří “projdou” mají svolení požádat o přátelství.
Samozřejmě jde požádat i bez toho, spíš by aplikace mohla upozornit na téma nekontrolovatelného přidávání lidí do přátel a přitáhnout pozornost – k tomu vytvořená skupina.

Pokračovat Next page

November 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18