Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

Milník: 100.000,- Kč pasivně z AdSense

Před pár dny jsem se ve svém Google AdSense účtu přehoupl přes milník 100.000,- Kč z reklam na svých vedlejších webech. Je to výdělek zhruba za 5 let, ale s výrazně rostoucí tendencí, kdy 66% z celku vydělaly poslední dva roky a posledních 12 měsíců dokonce 39%.  Reklama běží sice na asi 8 doménách, ale prakticky ty příjmy generují jen dva hlavní weby a jeden menší. Zajímavé je, že dřív jsem webům přecijen občas věnoval pár hodin, čas od času něco předělal, upravil, ale paradoxně nejvíc vydělávají až teď, když je nechávám žít vlastním životem. Zkrátka, historie webu je stále hodně důležitým kritériem pro vyhledávače.

Nový Designoutlet.cz

Na začátku dubna jsme spustili novou verzi internetového outletu s designovým nábytkem. Píšu záměrně “my” a to z několika důvodů.

  1. Šlo o první projekt, který jsme produkovali spolu s novým týmem programátorů.
  2. Úzce s námi spolupracoval externí grafik Jan Losert
  3. A nakonec do týmu vždy počítám i zákazníka, protože výsledek je vždy společným dílem.

Kromě toho byly k projektu přizváni i konzultanti z oboru SEO, ale z jejich rad jsme si brali spíše obecné informace, neboť v celkovém pohledu na nové pojetí webu, jsme se míjeli.

DesignOutlet.cz se už v první verzi chtěl odlišovat (a odlišoval) od e-shopů všude kolem. Druhá verze měla stejné ambice, jen o 4 roky později. Jak se to povedlo posuďte sami… www.designoutlet.cz

Pár technických informací: na projekt jsme použili český PHP framework Nette. Vývoj trval zhruba 2 měsíce, příčemž převážná část se programovala v posledních pěti týdnech před spuštěním.

Závěrem ještě rekapitulace sortimentu, nepokrytě přiznávám, že ji zde píšu za účelem optimalizace pro vyhledávače:)… Hlavní doménou obchodu jsou pohovky a sedačkykřesla a židle. Specialitou Design outletu je dánský design. Čas od času v eshopu najdete opravdu zajímavé akční nabídky mimojiné na předobjednávky novinek, které se teprve chystají do nabídky. Snad neprozradím příliš mnoho, ale velice brzo se spustí hodně zajímavá soutěž… sledujte web nebo Facebook.

Připomínka zákazníka…

Kdo mě zná, ví, že rozhodně nejsem nějakej extra stěžovatel, ale dnes jsem poslal z pozice zákazníka UPC jeden připomínkový dopis. Jsou to dvě zkušenosti v rozmezí pár dnů, první mě sice nepotěšila, ale mávl jsem nad ní rukou. Druhá už mi ale přinese spoustu zařizování a způsob, jakým byla podána, bez omluvy a empatie k zákazníkovi mě přiměla napsat připomínku.

Dobrý den,

úvodem bych nerad, aby mé připomínky byly mylně interpretovány jako stížnosti, jsou spíše podivením nad přístupem UPC ke stávajícím zákazníkům.

Příklad č.1. Před pár dny jsem měnil starý firemní tarif na jeden z vašich nových tarifů. Zaujala mě možnost nižších cen při delším úvazku, hned jsem si pomyslel, konečně něco i pro stávající zákazníky. Poté, co jsem zvolil operátorkou nabízený dvouletý úvazek k rychlejšímu internetu, mi to bylo později zrušeno a telefonicky řečeno, že dvouletý úvazek nelze, jen jednoletý. Navrhl jsem tedy jednoletý nižší (oproti stávajícímu ale stále rychlejší) tarif, ten prý zase nejde ani na rok, pouze pro nové zákazníky. Akce typu “první tři měsíce zdarma pro nové zákazníky” chápu, ale sleva za délku úvazku je snad pro firmu stejně zajímavá u nových jako u stávajících zákazníků.

Příklad č.2 Dnes jsem byl informován o změně IP adresy. V případě firemního připojení to pro nás rozhodně není jen nějaký doplňek, je to jeden z hlavních atributů tarifu, který využíváme. Na tuto IP adresu máme omezen přístup k informačním systémům našich zákazníků a vyžádat si všude změnu není jen tak. Přitom v celém emailu není ani náznak omluvy za komplikace, které to zákazníkům přinese, natož formou nějaké kompenzace.

Byl bych rád, kdyby se má připomínka dostala ke kompetentním osobám, protože mi přijde škoda, že si firma s takovým potenciálem buduje u stávajících zákazníků tak chladný image… vím, že zatím to aktuální není, ale jednou přijde doba, kdy i kabelový internet bude mít konkurenci a pak už bude pozdě na pěstování pozitivního vztahu zákazník – firma.

S pozdravem…

Vím asi přesně, proč mě to tak dráždí. Já se totiž snažím aplikovat úplně opačnou filozofii – výhody a co nejlepší péče (ano, jsem si vědom, že to teď z kapacitních důvodů zdaleka není ono – ale změny už jsou na dohled) hlavně pro stávající zákazníky. Podle mě je takový přístup i mnohem levnějším marketingem, než lovit nové duše na slevy a sliby v reklamách. Nejlepší reklamu udělají právě spokojení stávající zákazníci tím, že službu doporučí (Proto i bez jediné reklamy teď nestíhám).

Konverze z ústního doporučení jsou zcela určitě přinejmenším řádově jinde, než když na vás vybafne “bezpohlavní” reklama z televize.  Tohle by si měli manageři i marketingové agentury uvědomit a začít stavět kampaně i pro stávající zákazníky a budovat jejich lásku ke značce. Ke každému produktu se totiž dřív nebo později objeví konkurence nebo přijde výhodnější nabídka, a zákazník bez pozitivního vztahu ke značce půjde o dům dál.

PS: Samozřejmě zcela uznávám pravidlo “nabídky a poptávky” a “svobody volby” a zmíněné služby UPC využívám dobrovolně a vím, že můžu kdykoliv (teď tedy po roce:)) smluvní vztah ukončit. Bohužel ale co se týče připojení k internetu (s odpovídajícími parametry) tady má UPC monopol a web studio ten “internet” tak nějak potřebuje.

Update, odpověď od UPC

dovolte, abych reagoval na Vaši reklamaci ze dne X. Y. 2012.

Na základě Vámi podané reklamace jsem provedl důkladnou kontrolu Vašeho klientského účtu.

Přijměte, prosím, mou upřímnou omluvu za mylné informace, které Vám byly sděleny v rámci řešení případné změny využívané služby. Zároveň přijměte i omluvu za potíže, které byly způsobeny změnou IP adresy, neboť jsem si vědom skutečnosti, že tato změna mohla do značné míry ovlivnit chod a fungování Vaší společnosti.

Naše odpovědnost za škodu je však omezena ze zákona a nejsme tedy povinni nahradit škodu, pokud vznikne v důsledku přerušení služby nebo vadného poskytnutí služby. V příloze Vám zasílám všeobecné podmínky, kde tuto skutečnost vyjadřuje odstavec 4.10.

Je mi líto, že Vám nemohu poskytnout příznivější informace, přesto věřím, že se mi podařilo vše vysvětlit.

Jinými slovy, nepochopení toho, co jsem napsal…

Neuskutečněné projekty

Brzy mi expirují domény, které jsem před několika lety registroval pro potenciální projekty. Jak to tak bývá, pro samou práci pro klienty, nebyl čas na realizaci a mezitím přibyla spousta dalších nápadů, takže šance, že na ně bude čas v budoucnu je malá. Prodloužit? Neprodloužit? Napadlo mě, že dřív než se domén zbavím, zkusím je “nabídnout” prostřednictvím blogu. Upřesním to slovo “nabídnout” – myslím tím to,  že kdyby měl nekdo chuť na dané doméně rozjet projekt, věnovat mu čas a píli, tak se do projektu můžeme pustit společně. Já zajistím technickou stránku věci (hosting, programování), partner vše ostatní.

O které domény jde, a co jsem s nimi měl v plánu?

naCelyTyden.cz – mělo jít o mateřskou doménu pro weby na subdoménách, jako TVprogram.naCelyTyden.cz, Vtipy.naCelyTyden.cz, Horoskop.naCelyTyden.cz, Tipy.naCelyTyden, Recepty.naCelyTyden.cz. Přiznávám, že weby měly fádní cíl – být bezúdržbové a generovat nějakou návštěvnost z vyhledávačů a vydělávat na kontextové reklamě. Pro větší úspěch projektu by bylo potřeba vymyslet nějakou unikátní vlastnost – konkurenční výhodu.

TělemIDuší.cz (KaždýmCoulem.cz) – na této doméně jsem chtěl poskytovat levné webové vizitky pro různé profese. Prezentace by byla vždy na subdoméně (od každé profese tedy jen jedna prezentace), např. webdesigner.telemidusi.cz, asistentka.kazdymcoulem.cz.
Vizitka měla mimojiné sloužit jako zajímavý on-line životopis, kterým se uchazeč o práci odliší od ostatních. Tenhle projekt je dokonce ve fázi funkční beta verze, viz. www.telemidusi.cz, vyplňený profil je například ten s mou fotkou, šablony pro profily ale realizované nebyly, takže je tam jen taková provizorní základní šablona.

Ilu.cz – třípísmenná doména. S ní jsem zamýšlel projekt zaměřený na ilustrace, ilustrátory. Pohrával jsem si i s myšlenkou založení jakési “unie českých ilustrátorů”, byť sám ilustrátorem nejsem. Byl jsem jen inspirován slovenskou variantou, na českém webu mi chyběla její obdoba. Bylo to v době, kdy jsem sháněl ilustrátora pro webový design a takové centrální místo s prezentací kreslířů bych dost ocenil. Písmena lze také interpretovat jako “I Love U” a pak je možné využití ještě širší.

V případě, že vás některá projekt zaujal nebo vás doména inspirovala k úplně jinému využití, neváhejte mě kontaktovat.

Zkreslování statistik v neprospěch zákazníka…

…máte-li nějaké webové stránky, typicky firemní, čas od času vám jistě přijde nějaká ta nabídka na zvýhodněný výpis na tom či onom katalogu firem. Podepřeno to typicky bývá nějakým užasným číslem, kolik návštěvníků již váš profil na daném katalogu vidělo. Je docela normální zaokrouhlovat statistiky nahoru, nad tím se člověk nepozastaví, ale když jde o číslo, které je evidentně naprosto vymyšlené nebo opravdu řádově nadsazené, to mi vadí.

Uživatel – laik – si totiž většinou neumí ověřit, zda číslo sedí či nikoliv. Pochopitelně zjistit počet zobrazení stránky na cizím webu možné není, ale při nějakých údajných 500 zobrazeních profilu by se dalo předpokládat, že nějaký ten návštěvník přijde i na váš web, zvlášť pokud na strohém katalogovém profilu právě kromě odkazu na váš web moc dalších informací nenajde. A zdroje návštěvnosti už zjistit jde ze statistiky návštěvnosti. Ale když z těch návštěvníků vašeho profilu na příslušném katalogu jste na svých stránkách ve skutečnosti přívítali 0 (slovy nula) kusů, tak v těch číslech asi něco nesedí.

Tyhle polopodvodné katalogy bez přidané hodnoty, které typicky zkopírují databázi firem z jiného již existujícího katalogu, a osloví všechny firmy s nabídkou na přednostní výpis, mi zkrátka vadí. Sice se na nabídku chytne jen zlomek oslovených, ale při velikosti databáze to nemalý (v porovnání s hodnotou prezentace na katalogu) peníz stejně vydělá. Kazí to pověst těm katalogům, které opravdu návštěvníky – dokonce rovnou nějakou cílovou skupinu – přinášet umí.

S problematikou “klonových” katalogů mám zkušenosti i prostřednictvím svých zákazníků, kteří také každou chvíli nějakou podobnou nabídku dostanou a opravdu o ní uvažují natolik, že mi jí přeposílají nebo volají o konzultaci, namísto okamžitého přesunutí e-mailu do koše (kam taková nabídka patří).

Budoucnost domén…

Před časem jsem zvažoval nákup jedné, dalo by se říct, prémiové domény. Protože majitel chtěl částku vyšší než jsem si vymezil, přemýšlel jsem, zda se vyplatí překročit původní cenové mantinely.

Mělo jít o doménu, která by se stala majetkem firmy a se kterou by firma napevno do budoucna spojila své jméno – tedy nikoliv o investici do domény, kterou bych chtěl se ziskem za pár let prodat. Uvažoval jsem tedy tak, že náklad mohu rozpusit v poměrně dlouhém časovém horizontu předpokládané existence firmy – klidně za 15, 20 nebo 25 let… to se teď těžko představuje, ale má motivace je založit firmu, která mi za těch pár desítek let bude zajišťovat pasivní příjem minimálně na stáří – rentu, “důchod”…

Musel jsem si ale položit otázku: budou vůbec domény v budoucnu důležité tak jako dnes? Například už dnes vyhledávače hledají cesty jako rozpoznat kvalitní weby (byť na z hlediska SEO “horších” doménach), od těch, které jen těží z klíčových slov v doméně, čímž se snižuje význam domény jako takové. To ale není zrovna můj případ, doména, o které je řeč má potenciál jako “brand” – značka, je krátká, snadno zapamatovatelná atd. ale pro SEO žádnou extra výhodu neskýtá.

Z čeho mám strach je oslabení významu domény vlivem sociálních sítí typu Facebook (dále jen FB). Ten stále víc přesvědčuje o tom, že není jen “supernovou”, která se rozsvítí a po čase zhasne, ale že jde o zcela novou internetovou platformu. Dovedu si představit, že časem bude na FB tolik lidí a firem, že vyhledávání firem nebude probíhat na dnešních vyhledávačích, ale v integrovaném vyhledávači FB. Časem budou jistě i mnohem širší možnosti firemních prezentací na FB, možná časem bude možný vlastní vzhled prezentace apod. V takové době už doména už bude důležitost domény minimální, bude stačit na vizitkách (a všude jinde) propagovat adresu FB stránky firmy ve tvaru facebook.com/moje-firma

Možná, že vidím budoucnost domén (resp. důležitost domén v budoucnu) až moc pesimisticky, ale Internet se vyvíjí natolik rychle, že zatímco si lze představit, že firma tu v reálném světě bude v nějaké podobě i za 30 i víc let, nejde si vůbec představit a odhadnout, kam v té době pokročí technologie, komunikace, Internet…

Jak to vidíte vy?

Nejlevnější eshop? Kamenný obchod!

Konečně skončila zima a je tu jaro… počasí, které přímo svádí (mimojiné) ke grilování. Jasný cíl – nákup grilu, stolního, elektrického, aby se dal použít venku i doma. Následovala nejdřív rychlá sondáž na internetu, jaká je vůbec nabídka, ceny, a po ní cestou na nákupy i nahlédnutí do několika kamenných obchodů s elektrem – přecijen je lepší vidět na vlastní oči, co chce člověk koupit.

Nakonec vyhlédnut gril v obchodě, který inzeruje, že prodává za “internetové ceny”. Jenže cena (1.899,-) podrobena srovnání s ostatními eshopy vůbec neobstála. Objednávám tedy nakonec ve vyzkoušeném e-shopu Kasa.cz za 1.599,- Kč , zboží je uvedeno skladem, takže čekám, že za pár dní budeme grilovat. zbytek článku…

První nákup na Webtrhu

Už to bude možná přes rok, co sleduji na webtrh.cz aukce stránek a hledám zajímavé projekty k doplnění a rozšíření svého portfolia. Musím říct, že z mého pohledu zajímavých projektů je tam k prodeji jako šafránu. Musím ale říct, že nechci zatím kupovat eshopy, těch tam bývá k prodeji, i těch zajímavých, poměrně dost.

Teď v posledních týdnech se docela urodilo, nejdřív jsem vážně uvažoval nad koupí webu s propagačními články, BIN (buy it now = cena k okamžitému prodeji) byl 15.000,-, já přihodil v začátku aukce na 5.000,- a poznačil si den konce aukce, abych případně přihodil. Bohužel jsem ale doplatil na pozdější vstávání, když prodávající poslední den ráno snížil BIN na 12.000,- a o pár minut později to jeden ze zájemců nabídl.

Asi o den později už jsem nechtěl stejnou chybu opakovat, a prvním příhozem ve výši BIN 1.500,- jsem koupil další zajímavou stránku mapametra.cz. Web už má nějakou návštěvnost v řádu desítek návštěv denně, a to i přesto, že nemá skoro žádné ranky a ve vyhledávačích není na předních pozicích na fráze typu “Mapa metra“. Nechal jsem zatím původní obsah stránek, jen s výměnou reklamního systému, nasazením Google Analytics, mírnou optimalizací hlavní stránky a podpořil zpětnými odkazy ze svých dalších stránek. Nechám to tak pár týdnů, pak na základě návštěvnosti, proklikovosti reklam, nových pozic ve vyhledávačích (jednoduché i kombinované fráze jako “Mapa metra Praha“) nasadím nový web – mám docela jasnou představu, jak bude web fungovat, jaký obsah bude zobrazovat, a jak bude monetizován. Cíle si myslím nemám přehnané, do 3 měsíců bych rád, aby generoval 1 EURO denně, což by znamenalo návratnost investice 12 měsíců (včetně práce) a dál čistý (z hlediska daní hrubý:)) zisk.

Co mi chybí na AdSense? Blokování reklam podle zaměření!

aneb “Nechci Paroubkův ksicht na svých stránkách” (-:

nabory_paroubek

Tento článek je jen rychlým zamyšlením a postesknutím nad AdSense, což je systém pro vlastníky internetových stránek, jehož prostřednictvím mohou na svůj web umístit reklamní plochy, na nichž Google zobrazuje textovou či obrázkovou reklamu objednanou inzerenty v systému AdWords. Za každý proklik vyplácí vlastníkům reklamních ploch část ceny, kterou inkasuje od inzerentů (výše “provize”, kterou si Google nechává pro sebe není veřejná, což se mi také uplně nelíbí, ale není to tématem tohohle příspěvku).

O co tedy jde? O to, že jako poskytovatel inzertní plochy máte velmi omezenou možnost ovlivňovat, jaké reklamy se budou, resp. nebudou zobrazovat. Jediná možnost je tzv. “filtr konkurenčních reklam”, což je zjednodušeně řečeno seznam domén, s tím, že reklamy, které na některou z nich odkazují se nezobrazují. Problém je v tom, že v praxi musíte reklamní plochu neustále sledovat a teprve až uvidíte reklamu, kterou nechcete zobrazovat, přidáte cílovou doménu do filtru.

Mnohem lepší by bylo, kdyby měl vlastník reklamní plochy možnost zakázat reklamy už dopředu podle nějakého obecnějšího zaměření, např. zakázat reklamy politické, reklamy na online hry atp. To by umožnilo pohodlnější provozování reklamní plochy bez nutnosti kontroly a vyřazování jednotlivých inzerátů ručně. Takže Google, zamysli se prosím nad touhle funkcí:)

Začínám hrát golf aneb nebojte se nakupování přes internet z Anglie

green_with_two_bunkersZačínám hrát golf. Po květnovém zranění kotníku to stále nevypadá na nějakou větší zátěž, zvlášť ne na florbal, kde je kotník zatěžován nadměrně. Nějaké sportovní aktivitě se ale chci věnovat, jsem soutěživý typ a sport byl součástí celého mého dosavadního života, tak nejde jen tak “nesportovat”. Už pár let zpátky jsem se vpodstatě rozhodl, že až jednou skončím s florbalem, začnu hrát právě golf a ten čas přišel trochu dřív – teď – v době mé “florbalové přestávky”. Proč golf? Důvodů je několik. zbytek článku…

Pokračovat Next page

November 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18