Avatar

…blog o tom, co mě zrovna napadne.

Nový Designoutlet.cz

Na začátku dubna jsme spustili novou verzi internetového outletu s designovým nábytkem. Píšu záměrně “my” a to z několika důvodů.

  1. Šlo o první projekt, který jsme produkovali spolu s novým týmem programátorů.
  2. Úzce s námi spolupracoval externí grafik Jan Losert
  3. A nakonec do týmu vždy počítám i zákazníka, protože výsledek je vždy společným dílem.

Kromě toho byly k projektu přizváni i konzultanti z oboru SEO, ale z jejich rad jsme si brali spíše obecné informace, neboť v celkovém pohledu na nové pojetí webu, jsme se míjeli.

DesignOutlet.cz se už v první verzi chtěl odlišovat (a odlišoval) od e-shopů všude kolem. Druhá verze měla stejné ambice, jen o 4 roky později. Jak se to povedlo posuďte sami… www.designoutlet.cz

Pár technických informací: na projekt jsme použili český PHP framework Nette. Vývoj trval zhruba 2 měsíce, příčemž převážná část se programovala v posledních pěti týdnech před spuštěním.

Závěrem ještě rekapitulace sortimentu, nepokrytě přiznávám, že ji zde píšu za účelem optimalizace pro vyhledávače:)… Hlavní doménou obchodu jsou pohovky a sedačkykřesla a židle. Specialitou Design outletu je dánský design. Čas od času v eshopu najdete opravdu zajímavé akční nabídky mimojiné na předobjednávky novinek, které se teprve chystají do nabídky. Snad neprozradím příliš mnoho, ale velice brzo se spustí hodně zajímavá soutěž… sledujte web nebo Facebook.

První nákup na Webtrhu

Už to bude možná přes rok, co sleduji na webtrh.cz aukce stránek a hledám zajímavé projekty k doplnění a rozšíření svého portfolia. Musím říct, že z mého pohledu zajímavých projektů je tam k prodeji jako šafránu. Musím ale říct, že nechci zatím kupovat eshopy, těch tam bývá k prodeji, i těch zajímavých, poměrně dost.

Teď v posledních týdnech se docela urodilo, nejdřív jsem vážně uvažoval nad koupí webu s propagačními články, BIN (buy it now = cena k okamžitému prodeji) byl 15.000,-, já přihodil v začátku aukce na 5.000,- a poznačil si den konce aukce, abych případně přihodil. Bohužel jsem ale doplatil na pozdější vstávání, když prodávající poslední den ráno snížil BIN na 12.000,- a o pár minut později to jeden ze zájemců nabídl.

Asi o den později už jsem nechtěl stejnou chybu opakovat, a prvním příhozem ve výši BIN 1.500,- jsem koupil další zajímavou stránku mapametra.cz. Web už má nějakou návštěvnost v řádu desítek návštěv denně, a to i přesto, že nemá skoro žádné ranky a ve vyhledávačích není na předních pozicích na fráze typu “Mapa metra“. Nechal jsem zatím původní obsah stránek, jen s výměnou reklamního systému, nasazením Google Analytics, mírnou optimalizací hlavní stránky a podpořil zpětnými odkazy ze svých dalších stránek. Nechám to tak pár týdnů, pak na základě návštěvnosti, proklikovosti reklam, nových pozic ve vyhledávačích (jednoduché i kombinované fráze jako “Mapa metra Praha“) nasadím nový web – mám docela jasnou představu, jak bude web fungovat, jaký obsah bude zobrazovat, a jak bude monetizován. Cíle si myslím nemám přehnané, do 3 měsíců bych rád, aby generoval 1 EURO denně, což by znamenalo návratnost investice 12 měsíců (včetně práce) a dál čistý (z hlediska daní hrubý:)) zisk.

Nové logo: Lukáš Zeman

Lukáš Zeman - logo modréVytvořil jsem pro sebe nové logo, kterým budu od teď označovat webový design, který tvořím. Vytvoření loga je jedním z kroků pro oddělení nabídky internetových služeb, které jsem doteď nabízel pod společnou hlavičkou na webdesign (nové logo), tvorbu www stránek (goodlookyng solutions) a vývoj rozsáhlejších internetových projektů, vývoj software a provoz vlastních projektů (IQ IT). Pro nabídku tvorby grafiky jsem vyčlenil doménu lukaszeman.cz, na které je zatím provizorní obsah. (Pozn. Zejména je web provizorní z hlediska grafiky, o které mám poměrně jasnou představu, ale budu pro ni potřebovat kvalitně nafocené osobní fotografie, které zatím nemám. Nicméně, abych mohl budovat zpětné odkazy na tento web již teď bylo potřeba alespoň v jednoduché podobě prezentaci spustit.)

O tom, jak nové logo vznikalo, se v několika větách dočtete uvnitř článku.

zbytek článku…

Co všechno má vliv na cenu práce (webového) freelancera?

Občas se v praxi setkávám s tím, že klienti mají velmi zjednodušenou představu o nákladech, které sebou vývoj software nese. Respektive si často neuvědomují, co všechno pro dodavatele ze závazku mezi ním a dodavatelem plyne. Že projekt není jen programování, ale i činnosti zdánlivě s programováním nesouvisející – psaní e-mailů, telefony, osobní schůzky. O analýze, zvážení všech možných řešení a vybrání toho nejlepšího, bez které by programátor neměl začít psát kód, ani nemluvím. Nebo že předáním projektu pro dodavatele často práce na projektu nekončí, byť práci nad rámec nefakturuje.

Co všechno musí zahrnout vývojář do kalkulace hodinové sazby vývoje? zbytek článku…

Skvělé firemní PFko…

Protože se tu už dlouho neobjevil žádný článek, nabízím k ukrácení volné chvíle ke shlédnutí tohle firemní PFko… Jde o novoroční přání klientům od společnosti MediaResearch.cz, které jsem redesignoval web… Název vám asi moc neřekne, ale když řeknu, že jde o firmu, která provádí měření sledovanosti televize pomocí peoplemetrů, budete dostatečně v obraze.

Mediaresearch Vanoce 2008 from Jan McGregor on Vimeo.

Nábory.cz právě odstartovaly…

Včera jsem do ostrého provozu uvedl svůj první větší projekt Nábory.cz – sportovní kroužky, zájmové kroužky a volný čas. Několik předchozích měsíců běžely stránky v režimu “seznamování se” s vyhledávači. To jest byla vytvořena struktura odkazů, optimalizována klíčová slova a stránky obsahovaly obecné informace o sportech a agregované zprávy z daného odvětví. Nyní ale byla otevřena registrace kroužků a nasazen nový vzhled stránek, a portál by tak postupně měl být plněn sportovními a zájmovými kroužky.

Pilotním sportem byl zvolen florbal. Záštitu nad florbalovou sekcí převzal úspěšný reprezentant Martin Richter. Spuštění portálu také doprovází promo inzerce ve florbalové ročence, která oficiálně vychází dnes večer, den před startem největšího florbalového turnaje Czech Open. Ještě uvažuji o výrobě nějakých letáčků, resp. spíš vizitek, které bych během finálového dne umístil někde v prostoru haly. Ale z časových důvodů bude pravděpodobnější e-mailová nabídka na registraci oddílu – kroužku.

Projekt není koncipován pro velké zisky, spíše jako užitečná služba a pro vyzkoušení schopností redakčního systému goodlookyng RS před puštěním se do plánovaných větších projektů. Také je to “pokusný králík” v oblasti testování optimalizace pro vyhledávače. Kromě obsahu na doméně nabory.cz, se například kroužky prezentují na souvisejících doménách sportovnikrouzky.cz a zajmovekrouzky.cz, která obsahují vhodnější klíčová slova atd.

Filosofie mého “podnikání” je poskytovat zákazníkům služby, které snesou příšná měřítka po praktické stránce. Proto je-li to v mých možnostech, se snažím jakoukoliv novou techniku nebo službu nejdříve sám odzkoušet a vyladit na vlastních stránkách. Díky tomu se pak dá dobře předcházet možným problémům v komerčních zakázkách, kde jsou hladký průběh a finální spokojenost hlavními předpoklady pro spokojeného zákazníka. Nábory.cz jsou tedy právě takovým tréninkovým hřištěm pro nácvik širokého spektra technik – SEO, poloautomatický web (zásah vyžaduje pouze ověřování nových registrací a  zatím zadávání plateb, to ale bude v budoucnu také automatizováno), marketing, direct mailing atd. Přesto bych byl rád, aby se Nábory.cz staly praktickou a užitečnou službou a věřím, že budou fungovat jak ke spokojenosti návštěvníků, kterým pomohou najít ten správný kroužek, tak sportovních a zájmových kroužků, kterým pomohou získat nové členy. Pokud máte ve svém okolí nějaké vedoucí kroužků budu pochopitelně rád, pokud jim registraci na Nábory.cz doporučíte. Základní výpis je zcela ZDARMA, přičemž intuitivní a přehledná registrace zabere jen několik málo minut.

Proč nejlevnější není nejlevnější…?

V předchozím příspěvku o odpovídání na obchodní korespondenci jsem se okrajově dotkl otázky ceny služeb. Nevím, jak je to jinde, ale v ČR mi přijde, že se na cenu hledí jako na hlavní ukazatel. Jestli je to nějaké dědictví socialismu nemohu posoudit, protože jsem v něm sice vyrůstal, ale v té době jsem měl určitě hlavu plnou jiných věcí, než myšlenek na finance, a na to, kde ušetřit. Možná je to dědictví z dob ještě vzdálenějších.

Pochopitelně, snižovat náklady je cílem každého podnikatele, s tím souhlasím. Kámen úrazu je ale v tom, že spousta podnikatelů nehledí na náklady jako celek (současné a ty budoucí, tj. údržba projektu, rozšiřování), ale pouze na prvotní investici. Ve snaze ušetřit, pak volí řešení, které se časem náležitě prodraží a ne zřídka i překoná cenu, za kterou bylo možné pořídit lepší řešení hned na počátku. zbytek článku…

Upoutávky na mé stránky na Nově a na Primě!

Samozřejmě jde trochu o nadsázku, ale postupně. Na začátku roku jsem si dal za cíl zvyšit návštěvnost svých “firemních stránek”. Pochopitelně hlavně o návštěvníky, kteří hledají služby, které nabízím. Vybral jsem dvě cesty, jak toho zkusím dosáhnout.

První byla inzerce v Pay Per Click (plať za kliknutí na tvou reklamu) systémech Google AdWords, Seznam.cz Sklik, Centrum.cz AdFox a Etarget. Neříkám, že jsem do toho investoval závratné sumy, nicméně pro vyhodnocení závěrů to myslím stačilo. Zjistil jsem, že v oboru tvorby webů je poměrně velká konkurence inzerentů, což má vliv na vyšší cenu za přivedeného návštěvníka. Navíc jsem pravidelně vyhodnocoval návštěvnost a dost často tyto placené návštěvy měli podezřele pasivní chování na stránkách (zobrazení pouze úvodní stránky, podprůměrná doba strávená na webu), což bych u někoho, kdo má opravdový zájem o nabízené služby nečekal. Problém je pochopitelně v tom, že inzertní plochy jsou rozmístěny i na webech třetích stran, pro něž jsou prokliky zdroj příjmů a tak své návštěvníky směřují k co nejhojnějšímu klikání na reklamu. Návštěvnost se tedy opravdu během inzerce zvedla, ale poptávek nijak výrazně nepřibylo. zbytek článku…

VrazednaCisla.cz

Vražedná číslaMožná jste zaznamenali, že seriál Dr. House vystřídal minulý týden seriál jiný – Vražedná čísla, v originále Numb3rs. Ve zkratce jde o to, že tým agentů FBI řeší složité případy za pomoci geniálního matematika a pochopitelně matematiky (a příbuzných oborů) jako takové.

Matematika je oborem, který do značné míry souvisí s oborem, který mě živí, a tak jsem seriálu dal šanci. A to dokonce tak, že jsem zaregistroval volnou doménu vrazednacisla.cz a rozjel takovou malou pokusnou “fansite”. Beru to jako zajímavou zkušenost s tímto typem webových projektů a příležitost pocvičit se v psaní a matematice. Metody, které v seriálu používají jsou opravdu skutečné a jejich správnost tvůrci ověřovali u kapacit v oboru. Na vrazednacisla.cz bych proto rád dával stručné rekapitulace epizod s vysvětlením použitých matematických postupů. (Matematiku už jsem párkrát doučoval a myslím, že jí umím podat docela pochopitelně, tak uvidíme, jak to dopadne v širším měřítku). Stránky s podobným cílem už na webu jsou, ale tím, že seriál je u nás vysílán poprvé, žádná v češtině.

Byl bych samozřejmě rád, kdyby kolem webu časem vznikla stálá komunita lidí, kteří by v budoucnu pomohli s tvorbou obsahu či alespoň s opravou případných faktických chyb či doplněním výkladu. Uvidíme časem, jak se to vyvine. Určitě Vás zde budu průběžně informovat.

Budu rád, pokud mi do diskuze napíšete, zda se na seriál dívate a co na něj říkáte…

Pay Per Click inzerce

Pay Per Click je dnes jedním z nejoblíbenějších druhů inzerce na internetu. Princip je ten, že cena inzerce se odvíjí podle toho, kolikrát na Vaší reklamu lidé kliknou. Dalo by se tedy říct, že peníze na reklamu vynakládáte účelně. Problém je ale s druhou částí myšlenky Pay Per Click principu, a to v okruhu poskytovatelů inzertního prostoru. Je to totiž stejně snadné prodávat svůj reklamní prostor jako v PPC inzerovat a tak, každý, kdo má své stránky, je může nechat vydělávat, neboť za každý proklik na své konto dostane provizi. Důvěryhodnost poskytovatelů inzertního prostoru je tak velmi velmi malá a vzniká problém, jak ohlídat jejich férové chování. Zejména jde o to, aby poskytovatelé prostoru sami negenerovali prokliky, případně jinak nezkreslovali výsledky, například uveřejňováním hesel typu “klikejte na reklamy, pomůžete tím našemu serveru”.
zbytek článku…

Pokračovat Next page

November 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Než půjdete...

...stránky a projekty, v nichž mám prsty nebo je využívám a touto referencí bych je rád podpořil.

...a dále... Warning: file_get_contents(http://www.goodlookyng.cz/backlinks/all.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/looky/virtuals/blook.cz/www/wp-content/themes/grid_focus_public/third.php on line 18